FIFA U-20 World Cup Poland 2019

23 maja - 15 czerwca

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Ukraina pokonuje Włochy i awansuje do finału!

To jedna z największych niespodzianek tego mundialu. Ukraina, która na pewno nie była stawiana w gronie głównych faworytów, w półfinale pokonała Włochy 1:0 i awansowała do decydującego meczu mundialu do lat 20. To największy sukces tej drużyny w historii jej udziału w tych rozgrywkach. Wcześniej Ukraińcy trzykrotnie wychodzili z grupy, ale za każdym razem ich przygoda kończyła się na 1/8. Tym razem trwała, a w zasadzie wciąż trwa, o wiele dłużej.

Pierwsza połowa półfinału w Gdyni była bardzo spokojna, nie oglądaliśmy zbyt wielu sytuacji podbramkowych. Nic w tym jednak dziwnego skoro spotkały się dwie najlepsze defensywy tego turnieju. Co więcej, w obu zespołach mamy bramkarzy kandydujących do Złotych Rękawic dla najlepszego golkipera turnieju. Z jednej strony Alessandro Plizarri, a z drugiej Andrij Łunin, dla którego ostatnie dni były bardzo intensywne. Jeszcze przed ćwierćfinałem z Kolumbią bramkarz Realu Madryt został "odwołany" z turnieju U-20, aby zasiąść na ławce seniorskiej kadry Ukrainy w meczach eliminacji EURO 2020. Po tych meczach Łunin wrócił na turniej i znów pomógł Ukrainie.

Decydująca dla losów meczu akcja nastąpiła w 65. minucie, a gola zdobył jeden z najlepszych Ukraińców na tym turnieju - Sierhij Bułeca. Ten zawodnik już w pierwszej połowie miał dobrą okazję, potężnie uderzając z rzutu wolnego, ale wtedy Plizarri jeszcze sobie poradził. W drugim przypadku był już bez szans, a ta bramka dała historyczny awans Ukrainie. Ostatnie minuty Ukraińcy grali w dziesiątkę, po drugiej żółtej kartce dla Popowa, jednego z kluczowych graczy, ale dowieźli zwycięstwo do końca. Wprawdzie w doliczonym czasie Włosi zdobyli wyrównującą bramkę za sprawą Scamacci, ale po konsultacji VAR arbiter jej nie uznał, ze względu na faul jednego z piłkarzy Italii.

- Jestem bardzo zadowolony z tego co pokazali moi zawodnicy. Przygotowywaliśmy się bardzo ciężko do tego turnieju i jestem dumny z tego jak zaprezentowali się w tym meczu - powiedział Oleksandr Petrakow trener Ukrainy.

- W moim odczuciu nie zasłużyliśmy na porażkę, ale trzeba się pogodzić z rezultatem, nawet jeśli nie oddaje on tego, co pokazaliśmy na boisku - tak mecz skomentował opiekun Włochów, Paolo Nicolato.