FIFA U-20 World Cup Poland 2019

23 maja - 15 czerwca

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Ukraina pokonuje Koreę i jest mistrzem świata!

To był bardzo emocjonujący mecz. Ukraina pokonała w finale Mistrzostw Świata do lat 20 Koreę Południową 3:1 i po raz pierwszy w swojej historii została najlepszą drużyną świata.

Mecz na początku potoczył się tak jak życzyli sobie tego Koreańczycy. Już w 5. minucie, po konsultacji VAR, arbiter Ismail Elfath z USA podyktował rzut karny dla druzyny z Azji. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Lee Kangin, najmłodszy w zespole, i nie dał szans Andrijowi Łuninowi. Korea błyskawicznie uzyskała więc to co chciała i po zdobyciu gola cofnęła się do obrony. Stąd nie może dziwić duża przewaga w posiadaniu piłki w pierwszej połowie Ukraińców (62 procent). Przez wiele minut zespół z Europy Wschodniej naciskał, ale nie potrafił skonkretyzować swojej przewagi. Ich cierpliwość została w końcu nagrodzona: po zamieszaniu w polu karnym Koreańczyków w 34. minucie Vladyslav Supriaha czubkiem buta skierował piłkę do bramki Lee Gwangyeona.

Arbiter doliczył do pierwszej połowy cztery minuty i w ostatnich sekundach na mocne uderzenie zza pola karnego zdecydował sie Oh Sehun, ale tym razem piłka w bezpiecznej odległości minęła bramkę Łunina. A więc do przerwy 1:1. Publiczność, która szczelnie wypełniła stadion na pewno nie nudziła się w trakcie tych pierwszych 45 minut.

Druga połowa była równie ciekawa jak pierwsza, z tą różnicą, że bramki zdobyli już tylko Ukraińcy. Vladyslav Supriaha wpadł w pole karne, zachował zimną krew i płaskim strzałem w długi róg zdobył drugiego swojego gola i drugiego dla Ukrainy.

Ambitni Koreańczycy nie zamierzali oczywiście odpuszczać, po rzucie rożnym Jaeik Lee świetnie uderzył głową, ale Łunin popisał się kapitalną interwencją, po której piłka trafiła jeszcze w poprzeczkę. "Zaowocowało" to kolejnym rzutem rożnym, który jednak nie przyniósł już Azjatom żadnej korzyści. Ukraińcy z kolei mogli się nastawić na kontry i próbowali dobić rywala. Udało im się to w samej końcówce meczu, gdy Heorhii Citaiszwili po raz trzeci pokonał bramkarza Korei.