FIFA U-20 World Cup Poland 2019

23 maja - 15 czerwca

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Finałowi debiutanci zagrają o złoto w Polsce

Danylo Beskorovainyi of Ukraine celebrates after winning a semi-final against Italy at the FIFA U-20 World Cup Poland 2019
© Getty Images
  • Ukraina zdławiła ataki Włochów w pierwszym półfinale
  • Energetyczna Korea Południowa lepsza od Ekwadoru
  • Finał Ukraina-Korea Południowa zaplanowany na 15 czerwca w Łodzi

PODSUMOWANIE DNIA – Po dwóch pełnych emocji półfinałach już tylko dwie drużyny pozostały na mistrzostwach świata FIFA U-20 Polska 2019 w walce o złoto. O triumfie w turnieju zadecyduje mecz pomiędzy ekipami, które zadebiutują w finale - Ukrainą i Koreą Południową.

Kapitan Andrea Pinamonti i włoska ofensywa nie potrafili znaleźć sposobu na Ukrainę. Pierwsza część spotkania była bardzo nerwowa. Zdecydowanie więcej okazji kibice zobaczyli po przerwie. Po raz kolejny, podobnie jak we wcześniejszych meczach rozegranych w Polsce, Ukraińcy potrafili odeprzeć ataki rywala i wyjść na prowadzenie. Tym razem Serhij Bułeca wykończył akcję w 65. minucie. Jedna bramka wystarczyła do awansu.

W drugim półfinale Korea Południowa od początku atakowała i zupełnie wybiła z rytmu Ekwador. Lee Kangin nie stracił znakomitej dyspozycji, którą pokazywał od początku fazy pucharowej. W 39. minucie popisał się sprytnym rozegraniem rzutu wolnego, zaskakując La Tri szybkim zagraniem. Choi Jun zwieńczył dzieło i dał prowadzenie, którego Koreańczycy nie oddali do końca spotkania.

Wyniki

Ukraina - Włochy 1:0

Ekwador - Korea Południowa 0:1

Najbardziej pamiętne momenty

Centrum uwagi: Dwa lata po tym jak Korea Południowa gościła po raz pierwszy Mistrzostwa Świata U-20, Koreańczycy zadebiutują w finale. W 2017 roku zostali wyeliminowani w 1/8 przez Portugalczyków, którzy na rozpoczęcie rywalizacji grupowej w Polsce również byli lepsi, ale od porażki w fazie grupowej ekipa z Azji się nie zatrzymuje.

Jak w domu: Ukraina mogła liczyć na gorący doping w Polsce, co nie jest zaskakujące ze względu na odległość pomiędzy krajami. Na stadionie w Gdyni Ukraińcy z pewnością czuli się jeszcze lepiej - barwy obiektu odzwierciedlają te widniejące na ukraińskiej fladze. Arka Gdynia też jest żółto-niebieska.

Szalony tydzień: Talent z Realu Madryt - Andrij Łunin - opuścił ćwierćfinałowy mecz Ukrainy z Kolumbią ze względu na powołanie do seniorskiej reprezentacji na kwalifikacje do Mistrzostw Europy. Łunin obserwował z ławki jak Ukraina pokonywała Serbię 5:0 i Luksemburg 1:0, po czym powrócił do Polski i zachował czyste konto w półfinałowym triumfie kadry U-20.

Jun Choi of Korea Republic celebrates with team mates

Cytaty

„Jestem bardzo zadowolony z moich zawodników i tego, co dzisiaj pokazali. Pracowaliśmy bardzo ciężko, żeby pokazać się na tym turnieju z dobrej strony i jestem bardzo dumny z tego, jak sobie poradzili w ostatnim meczu.”

Selekcjoner reprezentacji Ukrainy Oleksandr Petrakov

„Moim zdaniem nasza drużyna nie zasłużyła na porażkę. Ale trzeba zaakceptować ten wynik nawet jeśli nie odzwierciedla tego, co się działo na boisku.