23 maja - 15 czerwca

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Mali wśród czterech afrykańskich finalistów turnieju w Polsce

© Getty Images

Mali zapewniło sobie awans do finałów Mistrzostw Świata U20 w Polsce dzięki wygranej 1:0 z Ghaną na rozgrywanych w Nigrze Mistrzostwach Afryki do lat 20. Malijczycy dołączyli w ten sposób do RPA, Nigerii i Senegalu, które już wcześniej zdobyły bilety na turniej w Polsce.

Hadji Drame strzelił decydującego gola w 53. minucie na Stade General S. K. w Niamey. Oznacza to już siódmy udział "Orłów" w finałach mundialu. Najlepiej Malijczykom poszło w 1999 i w 2015, w obu przypadkach zajęli trzecie miejsce.

Co do mistrzostw Afryki, to Mali zagra z Nigerią w półfinale, 13 lutego, natomiast tego samego dnia, o późniejszej porze, Senegal zmierzy się z RPA.

Jak Nigeria, RPA i Senegal uzyskały awans
Zarówno RPA, jak i Nigeria zakończyły rozgrywki grupowe bez porażki, zapewniając sobie awans w ostatniej kolejce.
Luke Le Roux spokojnie wykorzystał rzut karny już w 9. minucie, przyznany drużynie o przydomku Amajita, a wygrana 1:0 nad Burundi oznacza drugi udział z rzędu w finałach mundialu drużyny RPA.

Nigeria zapewniła sobie z kolei awans dzięki bramce Ibrahima Alhassana w 73. minucie, co wystarczyło do pokonania Nigru 1:0. Siedmiokrotni mistrzowie kontynentu w kategorii U20 powalczą o ósmą wygraną, a w maju, na polskich boiskach, będą się starali błysnąć na światowej arenie.

Wcześniej Senegal został pierwszym afrykańskim finalistą Mistrzostw Świata FIFA do lat 20 Polska 2019. Po drugim meczu grupy B na Mistrzostwach Afryki do lat 20 Niger 2019, Młode Lwy z Terangi zapewniły sobie awans na mundial. Stało się to dzięki wygranym 2:0 z Ghaną na Stade de Maradi i 2:0 z Mali, 3 lutego.
Najlepszym zawodnikiem tego drugiego meczu był Youssouph Mamadou Badji, który strzelił dwa gole w pierwszej połowie, prowadząc Senegal do zwycięstwa, i co najważniejsze, do finałów mundialu.

Polska będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Świata FIFA U20 od 23 maja do 15 czerwca 2019 roku. Co najmniej siedem meczów odbędzie się na każdym z sześciu stadionów. Mecz otwarcia i finał odbędą się w Łodzi. W Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie i Tychach zostaną rozegrane co najmniej po dwa mecze z udziałem rozstawionej drużyny.

Losowanie finałów odbędzie się 24 lutego w Gdynia Arena. To właśnie Gdynia – tak jak Tychy, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Łódź i Lublin – jest jedną z aren Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Poza Polską, która uzyskała kwalifikację jako gospodarz, Mali, Nigerią, RPA i Senegalem, następujące drużyny zapewniły już sobie awans:

AFC: Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska

Concacaf: Honduras, Meksyk, Panama i USA

OFC: Nowa Zelandia i Tahiti

UEFA: Francja, Włochy, Norwegia, Portugalia i Ukraina