Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

© Getty Images
  • Ekwador po raz pierwszy w półfinale
  • Korea Południowa dopełnia kwartet
  • Ekscytujący półfinał 11. czerwca w Lublinie

PODSUMOWANIE DNIA - Znamy wszystkich półfinalistów Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019!

Do europejskich reprezentacji - Włoch i Ukrainy - dołączyły dziś Ekwador i Korea Południowa.

W starciu mistrzów kontynentalnych Ekwador (CONMEBOL) pokonał Stany Zjednoczone (CONCACAF) i po raz pierwszy w historii awansował do półfinału. Na stadionie w Gdyni piłkarze z Ameryki Południowej wygrali 2:1. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie.

Więcej dramaturgii było w ostatnim ćwierćfinale turnieju Polska 2019. Korea Południowa pokonała Senegal dopiero po rzutach karnych 6:5. Drużyna z Afryki z pewnością ma po tym spotkaniu czego żałować. Po analizie VAR nie uznano jej dwóch goli, a rywale wyrównali na 2:2 w ósmej minucie doliczonego czasu. Senegal miał też jednak szczęście. W dogrywce wyrównał na 3:3 w ostatnich sekundach. Ostatecznie to Azjaci, mimo że nie trafili pierwszych dwóch rzutów karnych, cieszyli się z awansu. Zagrają w półfinale po raz pierwszy od 1983 roku (wtedy zajęli czwarte miejsce).

Wyniki

USA - Ekwador 1:2

Korea Południowa - Senegal 3:3 (6:5 w karnych)

Najbardziej pamiętne momenty

Stalowe nerwy: Zarówno Lee Kangin (Korea Południowa) jak i Ibrahima Niane (Senegal) wykazali się opanowaniem, kiedy w regulaminowym czasie wykorzystali rzuty karne. Koreańczyk trafił na 1:1, a Senegalczyk na 2:1. W konkursie jedenastek obaj nie dostali szansy na kolejne trafienie, ponieważ wcześniej opuścili boisko.

Brak sił: Dali z siebie wszystko, aż do ostatniego gwizdka - to mało powiedziane, jeśli chodzi o piłkarzy z Ekwadoru i Stanów Zjednoczonych. Po 90 minutach wszyscy padli na murawę. Ekipa z Ameryki Południowej nie miała nawet sił, by świętować awans.

Szybkie życzenia: Mecz w Gdyni dopiero co się zakończył, a już przyszły pierwsze gratulacje. Prezydent Ekwadoru napisał na Twitterze: „Co za dumni chłopcy! Wspaniała mentalność i gra zespołowa! To jest Ekwador. Razem walczymy o przyszłość!”

Cytaty

„Zrobiliśmy w Polsce wielki postęp. Na początku brakowało nam pewności siebie, ale z meczu na mecz jesteśmy silniejsi.”

Jorge Celico (Trener, Ekwador)

„Wynik jest oczywiście rozczarowujący, chcieliśmy osiągnąć więcej, ale pokazaliśmy, że możemy rywalizować z najlepszymi reprezentacjami świata i to jest nasze osiągnięcie. To coś, co z pewnością zapamiętamy.”