FIFA U-20 World Cup Poland 2019

23 maja - 15 czerwca

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Gol Miny daje Ekwadorowi trzecie miejsce, Włosi pokonani

Ekwador, mistrz Ameryki Południowej, wygrał mecz o trzecie miejsce z Włochami 1:0, choć do wyłonienia zwycięzcy była potrzebna dogrywka. Decydującą bramkę zdobył w 104. minucie Mina.

Włosi, którzy przegrali półfinał z Ukrainą 0:1 mocno zmienili skład na ostatni mecz turnieju. Bramkarz Alessandro Plizzari, do tej pory jeden z najmocniejszych punktów tej drużyny, tym razem usiadł na ławce, a Andrei Pinamontiego, kapitana i strzelca 4 goli w turnieju, nawet tam zabrakło.
Pierwsza połowa była z obu stron ostrożna. Ekwadorczycy byli częściej przy piłce, sprawiali bardziej "konkretne" wrażenie, ale najlepszą okazję w tej części gry mieli Włosi. W 39. minucie uderzał Enrico del Prato, ale strzał nie był wystarczająco mocno, aby zaskoczyć Moisesa Ramireza, który łatwo sobie z nim poradził.

W drugiej połowie to znów Ekwador był bardziej konkretny. W 56. minucie ich czołowy napastnik, Eduardo Campana, trafił w słupek. Trzy minuty później ładnie uderzył Diego Palacios, ale Marco Carnesecchi zażegnał niebezpieczeństwo. Pierwszą szansą Włochów w drugiej połowie było uderzenie Andrei Colpaniego, ale przeszło obok bramki. Po 90. minutach wciąż nie było rozstrzygnięcia, a więc dogrywka!

W doliczonym czasie gry emocji było mnóstwo. Najpierw Włosi nie wykorzystali rzutu karnego (94 minuta). Ramirez wyczuł intencje Marco Olivieriego i obronił "jedenastkę". W 104 minucie nastąpiło rozstrzygnięcie: Richard Mina świetnie zachował się po rozegraniu rzutu wolnego. To był gol na miarę historycznego medalu dla Ekwadoru.