Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019

Cudowne pokolenie 1999 znów dało zwycięstwo Portugalii

* Portugalczycy z rocznika 1999 mają już na koncie wygranie EURO U-17 i EURO U-19
* Ukraina wielką niespodzianką turnieju U-19 w 2018 roku
* Włochy, Francja, Ukraina i Norwegia jadą na turniej Polska 2019

Mistrzowie Europy: Portugalia

Jak się spodziewano, Portugalia zaczęła od wywalczenia trzech punktów, pokonując 3:1 Norwegię. Potem jej marsz został jednak przyhamowany, ponieważ silniejsza okazała się Italia, późniejszy rywal w finale, wygrywając 3:2. Pewne zwycięstwo 3:0 nad Finlandią zagwarantowało jednak drużynie z Półwyspu Iberyjskiego awans do półfinału, gdzie Portugalczycy zdominowali Ukrainę, pokonując ją 5:0. I choć w finale Portugalia prowadziła dwoma bramkami na kwadrans przed końcem, to Włosi zdołali doprowadzić do dogrywki. W 109 minucie decydującego gola zdobył jednak Pedro Correia i Portugalia wygrała ostatecznie 4:3.

Niespodzianka: Ukraina

W eliminacjach Ukraina okazała się lepsza od Rumunii, Serbii i Szwecji, ale w finałach na pewno nie była faworytem grupy B, gdzie wpadła na Francję i Anglię. Wygrana nad Francją 2:1 w pierwszym meczu, remis 1:1 z Anglią w drugim i wygrana 1:0 z Turcją w ostatnim spotkaniu grupowym sprawiły jednak, że to właśnie Ukraińcy wygrali rywalizację w tej grupie. W półfinale słabe punkty zespołu Ołeksandra Petrakowa wykorzystali jednak bezlitośnie późniejsi triumfatorzy, Portugalczycy.

Zespoły, które awansowały na turniej Polska 2019

Dzięki awansowi do półfinału, Portugalia, Włochy, Francja i Ukraina zapewniły sobie udział w finałach Mistrzostw Świata FIFA do lat 20. O ostatnie, piąte, miejsce w turnieju walczyły Anglia i Norwegia, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach. Dość niespodziewanie ten mecz zakończył się wygraną Skandynawów 3:0. Ten wynik oznacza, że Anglicy, aktualni mistrzowie świata, nie będą mieli możliwości obrony tytułu w Polsce.

Czy wiedziałeś, że…?

Ta sama grupa portugalskich piłkarzy, urodzonych w 1999 roku, która właśnie wygrała EURO U-19, wcześniej wygrała też mistrzostwa kontynentu do lat 17, w Azerbejdżanie, w 2016 roku. Dziesięciu piłkarzy, którzy wygrali turniej U-19 było też w zwycięskim składzie U-17 dwa lata wcześniej.

Powiedzieli

"Rezultatem ciężkiej pracy jaką wykonaliśmy w ostatnich latach jest wyjątkowe w europejskiej skali osiągnięcie. Nie mamy tylu piłkarzy co Anglia czy inne kraje, ale mamy dużą jakość w tym pokoleniu dzięki czemu znów udało nam się odnieść ważne zwycięstwo."
Helio Sousa, trener Portugalii

73

– sekundy. Tyle wystarczyło Moisesowi Kanowi, który na boisku pojawił się po przerwie, aby zniwelować dwubramkową przewagę Portugalczyków w finałowym meczu (od 0:2 do 2:2).

58

goli zostało strzelonych w 16 meczach turnieju finałowego – daje to przeciętną 3,6 bramki na spotkanie. Już we wcześniejszych meczach grupowych ta średnia wynosiła 3,4 gola na mecz, co zapowiadało turniej pełen emocji.

5

– po tyle bramek strzelili w finałach Portugalczycy Joao Filipe i Francisco Trincao, którzy dorzucili po trzy asysty i wspólnie zdobyli nagrodę Złotego Buta dla najlepszych strzelców turnieju.